A cart with mass 210 g moving on a frictionless linear air track at an initial s
ID: 1697773 • Letter: A
Question
A cart with mass 210 g moving on a frictionless linear air track at an initial speed of 1.4 m/s strikes a second cart of unknown mass at rest. The collision between the carts is elastic. After the collision, the first cart continues in its original direction at 0.91 m/s. (a) What is the mass of the second cart ( g )?(b) What is its (second cart) speed after impact?
(c) What is the speed of the two-cart center of mass?
This is due later tonight and it does not seem difficult, but I am having a lot of trouble. I will answer any help lifesaver. Thank you!
Explanation / Answer
first cart mass m1= 210gm=0.21kg ,
intial speed of the first cart = u1= 1.4 M/S
intial velocity of the second cart= u2= 0 m/s (it is in rest intially)
after the collision takes place , final velocity of the first cart v1=0.91 m/s
mass of the second cart m2 = ?
velocity of the second cart after the collision takes place v2=?
acc. to conservation of linear momentum ,
m1u1+m2u2 =m1v1+m2v2
m1(u1-v1)=m2(v2-u2) ------(1)
acc. to conservation of energy ,
1/2m1u1^2 + 1/m2u2^2 = 1/2mv1^2+ 1/2m2v2^2
m1(u1^2- u2^2) =m2(v2^2-v1^2)------------(2)
on dividing 1/2
u1+v1=v2+u2 ---------(3) (only for elstic collision)
given u1= 1.4 m/s, v1=0.91m/s , u2=0 m/s , v2=?
v2= u1+v1-(u2)
v2 =1.4+0.91=2.31 m/s
ans for (b) is 2.31 m/s
sub. the value of v2 from the eqn. (3) in eqn (1) then ,
we will have
v1= (m1-m2/m1+m2)u1 +2m2u2/m1+m2
but u2=0 m/s then,
v1= (m1-m2/m1+m2)u1
0.91 =(0.21-m2/0.21+m2)1.4
0.91/1.4==(0.21-m2/0.21+m2)
from this eqn we can cal . m2 value
(c) speed of the center of mass
Vcm = (m1v1+m2v2) / (m1+m2) ( after impact )
by sub. we get ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.