<p><span style=\"font-size: 11pt; line-height: 115%; font-family: "Calibri&
ID: 1701927 • Letter: #
Question
<p><span>A Ferrari accelerates from 0 to 100.0 km/h in 4 .80 s. What force (in Newtons) does a passenger of mass 68.0 kg experience during acceleration?<span>  </span></span></p>Explanation / Answer
1) a = ?v/t (that is, acceleration is the change in velocity divided by time)
2) F = m*a (force is acceleration times mass)
So, for your case:
1) convert 100 km/h to m/s (standard SI units) = 27.77 m/s
2) a = (0 m/s - 27.77 m/s) / (4.80 s) = 5.79 m/s^2
3) F = (89 kg) * (5.79 m/s^2) = 515.05 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.