The front 1.20 m of a 1300 kg car isdesigned as a \"crumple zone\" that collapse
ID: 1722004 • Letter: T
Question
The front 1.20 m of a 1300 kg car isdesigned as a "crumple zone" that collapses to absorb the shock ofa collision. (a) If a car traveling 21.0 m/s stops uniformly in 1.20 m, how long does thecollision last?1 s
(b) What is the magnitude of the average force on the car?
2 N
(c) What is the acceleration of the car? Express the accelerationas a multiple of the acceleration of gravity.
3g (a) If a car traveling 21.0 m/s stops uniformly in 1.20 m, how long does thecollision last?
1 s
(b) What is the magnitude of the average force on the car?
2 N
(c) What is the acceleration of the car? Express the accelerationas a multiple of the acceleration of gravity.
3g
Explanation / Answer
mass m = 1300 kg initial speed u = 21 m / s distance S = 1. 2 m final velocity v = 0 from the relation v ^ 2- u ^ 2=2aS accleration a = [ v ^ 2- u^2 ] / 2S = -183.75 m / s ^ 2 (a). required time t= ( v - u ) / a = 0.1142 s (b). average force F = ma = 148.57 N (c). Accleration of the car a= -183.75 m / s ^ 2 = ( -183.75 / 9.8 ) * g = 18.75 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.