The front 1.20 m of a 1,450-kg car is designed as a \"crumple zone\" that collap
ID: 2142794 • Letter: T
Question
The front 1.20 m of a 1,450-kg car is designed as a "crumple zone" that collapses to absorb the shock of a collision.
The front 1.20 m of a 1,450-kg car is designed as a "crumple zone" that collapses to absorb the shock of a collision. If a car traveling 22.0 m/s stops uniformly in 1.20 m, how long does the collision last? What is the magnitude of the average force on the car? What is the magnitude of the acceleration of the car? Express the acceleration as a multiple of the acceleration of gravity.Explanation / Answer
a. 1.2m = 21m/s * t So t=1.2/21=.06secs
b. F=ma where a=21m/s to 0m/s in .06sec
So F=1450*21/[1.2/21]=532,875N
c. a=21/.06 = 367.5 m/s^2 =37.5g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.