An archer pulls the bowstring back for a distance of 0.440 m before releasing th
ID: 1722353 • Letter: A
Question
An archer pulls the bowstring back for a distance of 0.440 m before releasing the arrow. The bow and stringact like a spring whose spring constant is 435 N/m. (a) What is the elastic potential energy of thedrawn bow?1 J
(b) The arrow has a mass of 0.0300 kg. How fast is it travelingwhen it leaves the bow?
2 m/s
Section 10.3 Energy and SimpleHarmonic Motion (a) What is the elastic potential energy of thedrawn bow?
1 J
(b) The arrow has a mass of 0.0300 kg. How fast is it travelingwhen it leaves the bow?
2 m/s
Explanation / Answer
(a) Elastic potential energy = ( 1/2 ) K x2 = 0.5 * 435 * 0.44 2 = 42.108 J (b) kinetic energy of the arrow = potentialenergy ( 1/2) m V 2 = 42.108 0.5 * 0.03 * V2 = 42.108 V = 52.98 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.