An archer pulls the bowstring back for a distance of 0.530 m before releasing th
ID: 1745750 • Letter: A
Question
An archer pulls the bowstring back for a distance of 0.530 m before releasing the arrow. The bow and stringact like a spring whose spring constant is 475 N/m. (a) What is the elastic potential energy of thedrawn bow?1 J
(b) The arrow has a mass of 0.0300 kg. How fast is it travelingwhen it leaves the bow?
2 m/s
Section 10.3 Energy and Simple HarmonicMotion (a) What is the elastic potential energy of thedrawn bow?
1 J
(b) The arrow has a mass of 0.0300 kg. How fast is it travelingwhen it leaves the bow?
2 m/s
Section 10.3 Energy and Simple HarmonicMotion
Explanation / Answer
spring constant k = 475N/m archer pulls the bowstring back for a distance of x =0.530 m a) the elastic potential energy of the drawn bow is PE = 1/2*k*x2 =1/2*475*0.532 = 66.71J b) mass of arrow m = 0.30kg when arrow leaves the bow the potential energy isconvertd in to kinetic energy so KE = PE 1/2mv2 =66.71J or v = 2*66.71J / 0.3kg =21.08 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.