a)Consider Joule\'s experiment described in the insight below.Assume the mass m
ID: 1727813 • Letter: A
Question
a)Consider Joule's experiment described in the insight below.Assume the mass m = 1.2 kg andthe fluid is water with a volume of 1.57L. What is the increase in the temperature of the water when themass moves vertically a distance z = 1.33 m?1K b)An ice cube of volume 4.2 cm3 is initially at a temperature of-20.6°C. How much heat is required toconvert this ice cube into steam?
b)An ice cube of volume 4.2 cm3 is initially at a temperature of-20.6°C. How much heat is required toconvert this ice cube into steam?
Explanation / Answer
mass of water = 1570 grams . energy lost by falling mass = m g h = 1.2 * 9.80 *1.33 = 15.6408 Joules . energy gained by water = m cT . 15.6408 = 1570 *4.186 * T . T = 0.00238 K . (b) 4.2 cm3 of iceis 4.2 * 0.917 = 3.8514 grams of ice heat required = heat to increase temp ofice + heat to melt ice + heat to inc temp ofwater + heat to vaporize water . = m c T + mL + m cT + m L . = 3.8514 * 2.09 * 20.6 + 3.8514 * 333 + 3.8514 * 4.186 * 100 + 3.8514 *2260 = . = 11765 JoulesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.