a).An object of mass 541 g is attached to a spring with spring constant k = 653
ID: 2011127 • Letter: A
Question
a).An object of mass 541 g is attached to a spring with spring constant k = 653 N/m. If the object is displaced by 130 mm from the equilibrium position and is released, with what speed doe the object pass through the equilibrium position during its motion?Express the result in the unit [m/s] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
b).An object has a mass of m = 647 g. It is attached to a spring which has a spring constant of value k = 65 N/m. At time t = 0 the object is pulled to a distance of 28.1 cm from its equilibrium position (which you may choose conveniently at x = 0). The surface on which the object moves is frictionless.
What is the total energy of the system?
Express the result in the unit [J] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
c).The vibration of the tympanic membrane in the human ear (eardrum) can be described as a harmonic motion. Assuming a mass of 20.6 mg and a period of vibration of 1.72 ms, what is the natural vibration frequency of the membrane?
Express the result in the unit [Hz] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
d).An object of mass m is attached to a spring with spring constant k = 170 N/m. At time t = 0 the object is pulled to a distance of 0.18 m from its equilibrium position. The surface on which the object moves is frictionless and the spring is within its elastic regime. What is the mass of the object if it oscillates with a frequency f = 2.90 Hz when it is released?
Express the result in the unit [kg] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
Explanation / Answer
a) Given Mass of the object , m = 0.541kg Spring constant , k = 653N/m Displacement of the object , x = 0.13 m By conservation of energy 1/2 kx^2 = 1/2 mv^2 v = k / m * x = (653N/m / 0.541 kg ) * 0.13m v = 4.516 m/s Thus, the speed of the object when passing through the equilibrium position is 4.516 m/s * Post only one question for single post *Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.