a).Considering a particular metal wire with resistivity ? = 30 x 10-9 Om and cur
ID: 2008583 • Letter: A
Question
a).Considering a particular metal wire with resistivity ? = 30 x 10-9 Om and current density J = 1.34 x 106 A/m2, what is the potential difference over 127 m of the wire?Express the result in the unit [V] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
b).A person notices a mild shock if the current along a path through the thumb and index finger of one hand exceeds 80 µA. Calculate the maximum allowable potential for a hand with moist skin with a resistance of 85.9 kO.
Express the result in the unit [V] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
Explanation / Answer
a) we have
=30x10^-9m
J=1,34x10^6A/m^2
l=127m
also
R=l/A
l is the cable length and A he area of cross section
J=I/A
determine V by law ohms V=IR
solving I=JA THEN V=(JA)*(l/A)
V=J*l
V=1,34x10^6A/m^2 *30x10^-9m*127m
V=5,105
b)
We have
I=80A
R=85,9k
by law ohms V=IR
V=80x10^-6A*85,9x10^3
V=6,872 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.