A source of sound, vibrates 200 times per second; the velocityof sound in still
ID: 1729267 • Letter: A
Question
A source of sound, vibrates 200 times per second; the velocityof sound in still air is 340 m/s. If the source moves through theair at 80 m/s (a) toward, (b) away from a stationary receiver,calculate the wavelength of the sound and the frequency measured bythe receiver. If the source is stationary with respect to the air,calculate the frequency measured by a receiver moving (c) toward,(d) away from the source at 80m/s. I got this question wrong on my homework. The teacher did notshow us nor explain to us how to do this question. Can someoneplease help me solve this. Thank you. A source of sound, vibrates 200 times per second; the velocityof sound in still air is 340 m/s. If the source moves through theair at 80 m/s (a) toward, (b) away from a stationary receiver,calculate the wavelength of the sound and the frequency measured bythe receiver. If the source is stationary with respect to the air,calculate the frequency measured by a receiver moving (c) toward,(d) away from the source at 80m/s. I got this question wrong on my homework. The teacher did notshow us nor explain to us how to do this question. Can someoneplease help me solve this. Thank you.Explanation / Answer
DOPPLER EFFECT is: f=f0(c+vr)/(c-vs). vr=velocity of the receiver.(it is taken as+ve when it is moving toward the source and vice versa ) vs=velocity of the source.((it is taken as-ve when it is moving toward the receiver and viceversa) f0=200, a)vr=0, f=200*(340)/(340-80).=261.53Hz. b)f=200*(340)/(340+80)=161.9Hz. c)vs=0, f200*(340+80)/340=247.05Hz. d) f=200*(340-80)/340.=152.94Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.