Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At t-0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with

ID: 1732296 • Letter: A

Question

At t-0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with a speed v- 16.7 cm/s are as shown in the diagram below. Each unit on the horizontal axis is 3.0 cm and each unit on the vertical axis is 5.0 cm. (The peak of pulse 2 is exactly on a half unit of the horizontal axis.) Pulse 2 pulse 1 (a) At what location will the resultant of the two pulses have maximum amplitude? 19.5 The amplitude of the resultant will be maximum when the peaks of the two pulses overlap. How far does each pulse move to get to this position? cm (b) At what time will the resultant of the two pulses have maximum amplitude? 0.85 (c) What is the value of this maximum amplitude? What is the height of each pulse, given the specified value for each unit on the vertical axis? cm

Explanation / Answer

X1 = 2 x 3 = 6 cm

X2 = 11.5 x 3 = 34.5 cm

Delta x = X2 - X1 = 28.5 cm

Time, t = 28.5/ (2 x 16.7) = 0.853 sec

a) X = 6 + (16.7 x 0.853) = 20.25 cm

b) t = 0.853 sec

c) A = y1 + y2 = 5 x 5 = 25 cm

Comment in case any doubt, please rate my answer...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote