At t = 0, a 785g mass at rest on the end of a horizontal spring (k=184N/m) is st
ID: 2042671 • Letter: A
Question
At t = 0, a 785g mass at rest on the end of a horizontal spring (k=184N/m) is struck by a hammer which gives it an initial speed of 2.26 m/sANSWER ALL IN APPROPRIATE UNITS
a) Determine the period of motion with appropriate units
b) determine the frequency of motion with appropriate units
c) determine the amplitude
d) determine the maximum acceleration
e) determine the position as a function of time
f) determine the total energy
g) Determine the kinetic energy when x = 0.40A where A is the amplitude.
Explanation / Answer
Mass m = 785 g = 0.785 kg Spring constant k = 184 N / m Initial speed v = 2.26 m/ s a) The period of motion with appropriate units T = 2[ m / k] = 0.41 s b) The frequency of motion with appropriate units f = 1/ T = 2.4366 Hzc) The amplitude A = ? We know v = A = A(2f ) From this A = v / (2f ) = 0.1476 m d) The maximum acceleration a = A 2 = A(2f) 2 = 34.59 m/s 2 e) The position as a function of time x = A cos t = A cos (2ft) = 0.1476 cos 15.3 t f) The total energy E = ( 1/ 2) kA 2 = 2.004 J
g) The kinetic energy when x = 0.40A is K = ( 1/ 2) k [ A 2 - x 2 ] = ( 1/ 2) k [0.84 A 2 ] Since x = 0.4 A = 1.68 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.