At t = 0, a 795 g mass at rest on the end of a horizontal spring (k = 120 N/m) i
ID: 1985387 • Letter: A
Question
At t = 0, a 795 g mass at rest on the end of a horizontal spring (k = 120 N/m) is struck by a hammer, which gives the mass an initial speed of 2.80 m/s.(a) Determine the period of the motion. (sec)
(b) Determine the frequency of the motion. (Hz)
(c) Determine the amplitude. (m)
(d) Determine the maximum acceleration. (m/sec^2)
(e) Determine the position as a function of time.
(____ m) sin[(___ rad/sec)t]
(e) Determine the total energy. (J)
From what I hear, this stuff is pretty straight foreward, but our teacher never taught us, and the book is completely useless. Thanks
Explanation / Answer
a . T = 2 * pi * sqrt ( m / k ) T = 2 * pi * sqrt ( 0.795 / 120 ) = 0.5114 s ;Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.