At t = 0, a 800 g mass at rest on the end of a horizontal spring (k = 123 N/m) i
ID: 2024682 • Letter: A
Question
At t = 0, a 800 g mass at rest on the end of a horizontal spring (k = 123 N/m) is struck by a hammer, which gives the mass an initial speed of 2.74 m/s.At t = 0, a 800 g mass at rest on the end of a horizontal spring (k = 123 N/m) is struck by a hammer, which gives the mass an initial speed of 2.74 m/s.
(a) Determine the period of the motion.
__s
Determine the frequency of the motion.
__Hz
(b) Determine the amplitude.
__m
(c) Determine the maximum acceleration.
__m/s2
(d) Determine the position as a function of time.
( m ) sin[ ( rad/s)t ]
(e) Determine the total energy.
Explanation / Answer
A)
Period of motion = 2pi* square root(m/k) = 2*pi*(.8/123) = 0.04
Frequency = 1/period = 1/0.04 = 25Hz
B)
Let amplitude = A
=> .5 kA^2 = .5mv^2
=> 123*A^2 = .8*2.74^2
=> A = square root(.8*2.74^2/123) = 0.22m
C)
maximum acceleration = A^2
and = 2pi*frequency = 157.07
max acc = 157.07^2*.22 =5427.6
D)
x= x_0 + Asin(t)
x(t) = 0.22sin(157.07*t)
E)
Total enery = .5mV^2 = .5*.8*2.74^2 =3J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.