At t = 0, a coil with a self-inductance of 6.0 H carries a current of 5 A that i
ID: 1904908 • Letter: A
Question
At t = 0, a coil with a self-inductance of 6.0 H carries a current of 5 A that is changing at a rate of 210 A/s. (a) Find the magnetic flux through the coil. Express your answer in the form of 0 + a t and give the values of 0 and a 0 = _______ Wb [3.33 points] 0 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) [after that, multiply credit by 0.5 up to 10 attempts] a =_______ Wb/s [3.33 points] 0 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) [after that, multiply credit by 0.5 up to 10 attempts] (b) Find the induced emf in the coil at t = 0. (Use the standard sign convention.) _________ VExplanation / Answer
At t = 0, a coil with a self-inductance of 6.0 H carries a current of 5 A that is changing at a rate of 210 A/s.
(a) Find the magnetic flux through the coil. Express your answer in the form of 0 + a t and give the values
= I L = (5+210t)*6 = 30 + 1260 t
0 = 30 Wb
a = 1260 Wb/s
(b) Find the induced emf in the coil at t = 0. (Use the standard sign convention.) _________ V
= -L dI/dt = -6*210 = -1260 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.