Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass of m1= 3.50 kg is moving toward the right with avelocity of V1= 7.70 m/s

ID: 1733105 • Letter: A

Question

A mass of m1= 3.50 kg is moving toward the right with avelocity of V1= 7.70 m/s when it collides with a second mass of m2=5.50 kg. After the collision the second mass bounces off to theright of the original path of motion of the first ball at an angleof = 27.65 degree with a speed of V4= 5.16 m/s. A. What will be the magnitude of the final velocity V3 of thefirst mass after the collision? B. What will be the direction of motion of the firstball after the collision? C. How much energy was lost or gained in this collision? D. Was this collision elastic or inelastic explain?

Explanation / Answer

To solve this problem you make use of conservation of momentumin 2 dimentions Beforecollision                After collision                                                            xdirection                          x direction P =m1v1                          P =m1v3cos +m2v4cos Thus    m1v1 =m1v3cos +m2v4cos   ...1 For the y direction Before                     After P =0                       P = m1v3sin  - m2v4sin m1v3sin  =  m2v4sin ...2 Plug in your values and solve for the unknows. Kinetic energy is 1/2mv2, if the collision iselastic then the total KE before is the same as after. Hope that sets you in the right direction
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote