A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of0.0250 kg. It is
ID: 1750919 • Letter: A
Question
A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of0.0250 kg. It is attached to a mass-less cord passing through ahole in the surface. The block is originally revolving at adistance 0.300 m from the hole with an angular speed of 1.75 rad/s.The cord is then pulled from below, shortening the radius of thecircle in which the block revolves to 0.150 m. You may treat theblock as a particle. (a) Is angular momentum conserved? Why or Whynot? (b) What is the new angular speed? (c) Find the change inkinetic energy of the block. (d) How much work was done in pullingthe cord?Explanation / Answer
(a)Yes, total of a rotating object remains constant ifthe net external torque acting on it is 0. (b) I11=I22 mR1^21=mR2^22 2=1((R1^2)/(R2^2)) v=R v2=R22=R21((R1^2)/(R2^2))=v1(R1/R2)=1.75m/s(.3m/.15m)=3.5m/s (c)KE remains constant if remains constant (d) work =Force*distance force =1/2(v1^2+v2^2)/1/2(R1+R2) =7.66/.225 = 34 distance = .15 so work done = 5.1NmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.