A car that weighs 13600.0 N is initially movingat a speed of 38.0 km/hr when the
ID: 1751688 • Letter: A
Question
A car that weighs 13600.0 N is initially movingat a speed of 38.0 km/hr when the brakes are applied and the car isbrought to a stop in 2.0 s. Find the magnitude of the force thatstops the car, assuming it is constant.**** i found this magnitude=7.32×103 N
What distance does the car move during thistime? A car that weighs 13600.0 N is initially movingat a speed of 38.0 km/hr when the brakes are applied and the car isbrought to a stop in 2.0 s. Find the magnitude of the force thatstops the car, assuming it is constant.
**** i found this magnitude=7.32×103 N
What distance does the car move during thistime?
Explanation / Answer
Initialspeed u = 38km/hr = 38 * 5 /18 = 10.55 m/s finalspeed v = 0, time t = 2.0s acceleration a = (v- u) / t = ( 0 - 10.55) /2 = -5.275 m/s2 -ve sign indiactes deacceleration and hencecan be dropped. Force F = Mass* a = weight * a /g = 13600.0 * 5.275 /9.8 = 7.32 *103 N Distancetraelled s = u* t + (1/2) * a * t2 s = 10.55* 2.0 + 0.5 * ( - 5.275) *22 = 10.55 m s = 10.55* 2.0 + 0.5 * ( - 5.275) *22 = 10.55 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.