A car is traveling at 28 m/s when thedriver spots a large pothole in the road a
ID: 1760372 • Letter: A
Question
A car is traveling at 28 m/s when thedriver spots a large pothole in the road a distance 40 m ahead. She immediately applies her brakes. If heracceleration is -6 m/s2, doesshe manage to stop before reaching the pothole?(I know the answer to this is no) What is this stopping distance?
That is what i cannot figure out.. Any help is appreciated thank you! A car is traveling at 28 m/s when thedriver spots a large pothole in the road a distance 40 m ahead. She immediately applies her brakes. If heracceleration is -6 m/s2, doesshe manage to stop before reaching the pothole?
(I know the answer to this is no) What is this stopping distance?
That is what i cannot figure out.. Any help is appreciated thank you!
Explanation / Answer
a=-6 u=28 s=stopping distance v2=u2-2*a*s 0=282-2*6*s s=65.33 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.