An electric field of magnitude14000 N/C and directed upward perpendicular tothe
ID: 1760856 • Letter: A
Question
An electric field of magnitude14000 N/C and
directed upward perpendicular tothe Earth’s
surface exists on a day when athunderstorm
is brewing. A truck that can beapproximated
as a rectangle3.2m by 2.3 m is traveling
along a road that is inclined11? relativeto
the ground.
Determine the electric fluxthrough the
bottom of the truck. Answer inunits of
Through whatpotential difference would an
electron needto be accelerated for it to
achieve aspeed of 5.3% of the speed of light
(2.99792 × 108 m/s), starting from rest?An-
swer in units ofV.
Explanation / Answer
Electric field E = 14000 N / C Area A = 3.2 m * 2.3 m = 7.36m ^ 2 angle = 11 degrees required flux = EA cos = 101146.86 N m^ 2 / C (b). Speed v = 5.3 % of 2.99792* 10 ^ 8 m / s = 0.15888* 10 ^ 8 m / s required potential difference V = ( 1/ 2q ) m v ^2 =[1/ ( 2* 1.6 * 10 ^ -19 ) ] * ( 9.11 * 10 ^ -31 ) ( 0.15888* 10 ^ 8) ^ 2 = 0.07186 * 10 ^ 4 m / s (b). Speed v = 5.3 % of 2.99792* 10 ^ 8 m / s = 0.15888* 10 ^ 8 m / s required potential difference V = ( 1/ 2q ) m v ^2 =[1/ ( 2* 1.6 * 10 ^ -19 ) ] * ( 9.11 * 10 ^ -31 ) ( 0.15888* 10 ^ 8) ^ 2 = 0.07186 * 10 ^ 4 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.