An electric field of strength E 7400 N/C is directed along the +X-axis as shown
ID: 1530077 • Letter: A
Question
An electric field of strength E 7400 N/C is directed along the +X-axis as shown A proton is initially at rest at point A. What is the magnitude of the force on the proton due to the electric field? Submit Answer Tries 0/2 What is the magnitude of the acceleration of the proton? m/s Submit Answer Tries 0/2 What is the work done by the electric field on the proton after it has moved a distance of 2 cm from point A to point B? Submit Answer Tries 0/2 What is the kinetic energy of the proton at this instant? Submit Answer Tries 0/2 What is the speed (magnitude of the velocity) of the proton at this instant? m/s Submit Answer Tries 0/2Explanation / Answer
a)
A proton is placed in a uniform electric field of 7400 N/C.
the magnitude of the electric force felt by the proton = F = qE
F = 1.6022 x 10^-19 x 7400
F = 1.1856 x 10^-15 N
b)
F = ma
a = F/m
a = (1.1856 x 10^-15 N) / (1.67 x 106-27)
a = 7.1 x 10^11 m/s^2
c)
W = qEd
W = 1.6022 x 10^-19 x 7400 x 0.02
W = 2.37 x 10^-17 J
Not sure about last two options
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.