A ball is thrown upward from the ground. It passes a window 10 mabove the ground
ID: 1761031 • Letter: A
Question
A ball is thrown upward from the ground. It passes a window 10 mabove the ground is seen to descend past the window 2.2safter it went by on its way up (i.e on a parabolic trajectory). ItReaches the ground 3.6 s after it was thrown. Use this informationto calculate the acceleration due to gravity, g.This question is throwing me because I was under the impressionthat acceleration due to gravity should always be -9.8m/s2 for free falling objects close to the surface ofthe earth. Is this a trick question or am I missing a concept?
Explanation / Answer
This problem requires using two facts (1) Object moving under gravity takes sameto to reach ( from ground) a height h as it would take to reachground from that height. (2) Motion of projectilecan be studied by resloving velocity of object into vertical andhorizontal components. Time of flightof ball T = 3.6 s = 2* u * sin /g u* sin = 1.8 *g -------------(1) here u = initialspeed ofball, = anglewith horizon Time taken by ball to reach the heightof window ( 10 m) = (3.6 - 2.2) /2 = 0.7 s Vertical speed ofball = u * sin Hence second equation of motion is h = uy* t - (1/2) * g *t2 10 = u *sin * 0.7 - 0.5 * g *0.72 Substitute the value of u * sin fromequation (1) 10 = 1.8 *g * 0.7 - 0.245 * g g = 10 /(1.8 * 0.7 -0.245) = 9.852 m/s2 Substitute the value of u * sin fromequation (1) 10 = 1.8 *g * 0.7 - 0.245 * g g = 10 /(1.8 * 0.7 -0.245) = 9.852 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.