A 5 kg block is connected to a 10 kg block by a cord on ahorizontal, frictionles
ID: 1763824 • Letter: A
Question
A 5 kg block is connected to a 10 kg block by a cord on ahorizontal, frictionless surface. the 10 kg block is pulledhorizontally by a force of 30 N. What is the tension in the cordconnecting them?Two blocks of masses m1=1kg and m2 = 2 kg areconnected by a massless cord passing over a massless, frictionlesspulley. The pulley is pulled up with a force f=50N. What are theaccelerations of the two masses with respect to the ground?
Could someone please help me figure these out, and could you offerany suggestions on attacking similar problems like these Thanks!
Explanation / Answer
First question... the acceleration is foundby acc = total force / totalmass = 30 / 15 = 2 . Then, the tension just pulls on the second block so... . Tension = mass * acc = 5 * 2 = 10 Newtons . For the second question... the forces acting on the pulleyare: . 50 N up, tension + tension (one on eachside) down. . So we have 50 N = 2 *tension . Tension = 25 N . This is the tension that acts on each block. So we can write,for each block: Tension - mg = ma . Or... a = T/m - g . And we get: . Form1 acceleration = 25 / 1 - 9.8 = 15.2m/s2 . Form2 acceleration = 25 / 2 -9.8 = 2.7m/s2 . Form2 acceleration = 25 / 2 -9.8 = 2.7m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.