A circular curve of highway is designed for traffic moving at 97km/h. Assume the
ID: 1764512 • Letter: A
Question
A circular curve of highway is designed for traffic moving at 97km/h. Assume the traffic consists of cars without negativelift.(a) If the radius of the curve is 300 m,what is the correct angle of banking of theroad? (b) If the curve were not banked,what would be the minimum coefficient of friction between tires androad that would keep traffic from skidding out of the turn whentraveling at 97 km/h?Pls provide correctunits...
Answer a: the tolerance is +/-2%
Answerb: the tolerance is+/-2%
Pls provide correctunits...
Answer a: the tolerance is +/-2%
Answerb: the tolerance is+/-2%
Explanation / Answer
v = 97 km/h = 97/3.6 m/s r = 300 m a) mv2/r = mgtan = tan-1(v2/gr) =13.9o b) mg = mv2/r = v2/gr =0.247
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.