Chapter 31, Problem 057 In an RLC arcuit such as that of the figure assume that
ID: 1769684 • Letter: C
Question
Chapter 31, Problem 057 In an RLC arcuit such as that of the figure assume that R-4.40 , L . 47.S mn, -73.9 Hz, and Ca-40.8 V. For what ealues of the capacitance would the average rate at which energy is dissipated in the resistance be (a) a maximum and (b) a minimum? What are (c) the maximum dissipation rate and the corresponding (d) phase angle and (e) power factor? What are (f) the minimum dissipation rate and the corresponding (9) phase angle and (h) power factor? xt (a) Number (b) Number (e) Number exact number no tolerancehits (d) Number (e) Number (t) Number Units Units Units Units Units (q) Number UnitsExplanation / Answer
a) At resonance wL = 1/wC
C = 1 / (2 pi * 73.9)2 * 47.5 * 10-3
= 9.76 * 10-5 F
b) C = 0
c) Pavg = em2 / 2 R = 40.82 / (2 * 4.40)
= 189.2 W
d) tan phi = XL - XC / R = 0
phase angle = 0 deg
e) maximum power cos phi = cos 0 = 1
f) Pavg = 0
g) phi = tan-1[-infinity]
phase angle = -90
h) power factor
cos phi = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.