a 5.00kg block rests on a horizontal plane. a force of 10.0 N applied horizontal
ID: 1772019 • Letter: A
Question
a 5.00kg block rests on a horizontal plane. a force of 10.0 N applied horizontally causes the block to move at constant velocity. What is the coefficient of kinetic friction between the block and the plane ? Assume g=9.80m/s^2. Show your work. 84 Physics Laboratory Mansal Loyd 5. A 5.00 kg block rests on a horizontal plane. A force of 10.0 N applied horiz block to uses the move horizontally at constant velocity. What is the plane? Assumeg-9.80 m/s. Show your work. the coefficient of kinetic friction between the block and 6. Both types of coefficient of friction are dimensionless. Why is this true? 7. For either type of coefficient of friction, what is generally assumed about the dependence of the value of the coefficient on the area of contact between the two surfaces?Explanation / Answer
5) Force applied = 10N
mass of block = 5kg
Weight of block = 5*9.8=49N
Let coefficient of kinetic friction be 'n'
Since the objcet isw moving with constant velocity,net force on object is zero
Therefore, 10-49n=0
n=0.204
6) Coefficient of friction is the ratio of frictional force to normal force experienced by object from surface. Sin ce it is a ratio of physical quantities of same dimension (Newton/newton), the coedfficient is dimensionless
7) The force due to friction is generally independent of the contact area between the two surfaces. This means that even if you have two heavy objects of the same mass, where one is half as long and twice as high as the other one, they still experience the same frictional force when you drag them over the ground.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.