a 5.00 kg partridge is suspended from a pear tree by an ideal spring of negligib
ID: 2172700 • Letter: A
Question
a 5.00 kg partridge is suspended from a pear tree by an ideal spring of negligible mass. when the partridge is pulled down 0.100 m below its equilibrium position and released, it vibrates with a period of 4.20 s.I found the speed as it passes through the equilibrium position to be 0.150 m/s
now I need to figure out:
what is the magnitude of the acceleration when it is 5.00*10^-2 m above the equilibrium position?
Explanation / Answer
T=2*pi*sqrt(m/k) 4.2=2*pi*sqrt(m/k) =>k=11.19N/m x=A cos(w*t) w=2*pi/T =1.4959ras/s v=-A*w sin(wt) a=-A*w^2cos(wt) A=0.1m when x= -5*10^-2 m t is t=0.7 sec a=-0.1*1.4959^2cos(1.4959*0.7)=0.11189 m/sec^2 upwards [i did some silly mistake previously see this solution]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.