Chapter 28, Problem 017 An alpha particle (q+2e, m-4.00 u) travels in a circular
ID: 1772185 • Letter: C
Question
Chapter 28, Problem 017 An alpha particle (q+2e, m-4.00 u) travels in a circular path of radius 6.46 cm in a uniform magnetic field with B 1.77T. Calculate (a) its speed, (b) its period of revolution, (c) its kinetic energy, and (d) the potential difference through which it would have to be accelerated to achieve this energy (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work Units Units Units Units SHOW HINT LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTUREExplanation / Answer
a] The centripetal force should be provided by the magnetic force in order to achieve a stable orbit.
So, mv2/r = qvB
=> v = rqB/m
=> v = [0.0646 x 2 x 1.6 x 10-19 x 1.77]/(4 x 1.67 x 10-27) = 5.4775 x 106 m/s
b] v = 2 pi r/T
=> T = 2 x 3.14 x 0.0646 / 5.4775 x 106 = 7.41 x 10-8 s
c] Kinetic Energy = (1/2)mv2 = (1/2)(4 x 1.67 x 10-27)(5.4775 x 106 )2 = 1 x 10-13 J
d] Potential Energy needed to achieve this kinetic energy will thus be: W = qV = 1 x 10-13 J
and so the potential difference needed to accelerate the charges will be:
V = 1 x 10-13 / ( 2 x 1.6 x 10-19) = 313151.8 Volts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.