Chapter 28, Problem 014 A metal strip 8.09 cm long, 1.10 cm wide, and 1.11 mm th
ID: 2078599 • Letter: C
Question
Chapter 28, Problem 014 A metal strip 8.09 cm long, 1.10 cm wide, and 1.11 mm thick moves with constant velocity through a uniform magnetic field B = 1.09 mT directed perpendicular to the strip, as shown in the figure. A potential difference of 5.34 is measured between points x and y across the strip. Calculate the speed v. Number the tolerance is +/2% LINK TO TO SAMPLE PROBEM Question Attempts: of S usedAE FORSUBMET ANSWER Question Attempts: of 5 usedLA ceyngre © 2000-2017 by John waey & Sons. Inc orrelated co perves Allrights reserved.Explanation / Answer
induced emf = B L v
e = B L v
where L is dimesnion pependiculat to the v and B.
L = 1.10 cm = 0.011 m
5.34 x 10^-6 Volt = (1.09 x 10^-3 T) (0.011 m) (v)
v = 0.445 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.