Chapter 08, Problem 013 Your answer is partially correct. Try again. A 7.2 o mar
ID: 1775356 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 013 Your answer is partially correct. Try again. A 7.2 o marble is fired vertically upward using a spring oun. The spring must be compressed 7.2 cm if the marble is to just reach a target 21 m above the marble's position on the compressed spring. (a) What is the change Au in the gravitational potential energy of the marble-Earth system during the 21 m ascent? b) what is the change us in the elastic potential energy of the spring during its launch of the marble? c what is the spring constant of the spring? Units (a) NumberT864 (b) Number .864 (c) Number 333.47 Click if you would like to Show Work for this question: Units7 Open Show WorkExplanation / Answer
x = 7.2 cm = 0.072 m
a) change in gravitational potential energy = m * g * h
change in gravitational potential energy = 0.0072 * 9.8 * 21
change in gravitational potential energy = 1.48 J
b)
When the marble is lost
change in elastic potential energy = - 1.48 J
c) let the spring constant is k
0.50 * k * 0.072^2 = 1.48
k = 572 N/m
the spring constant is 572 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.