Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solar cell generates a potential difference of 0.1111 V when a 500 resistor is

ID: 1776075 • Letter: A

Question

A solar cell generates a potential difference of 0.1111 V when a 500 resistor is connected across it, and a potential difference of 0.1687 Vwhen a 1000 resistor is substituted.

What is the internal resistance of the solar cell?

What is the emf of the solar cell?

The area of the cell is 5.0 cm2, and the rate per unit area at which it receives energy from light is 2.0m W/ cm2. What is the efficiency of the cell for converting the light energy to thermal energy in the 1000 external resistor? (percent = Do not enter a unit)

Explanation / Answer


potential difference dV = E - I*r

curretn I = E/(R+r)

dV = E - E*r/(R+r) = E*(1 - r/(R+r)) = E*R/(R+r)

for R1 = 500 ohms   dV1 = 0.1111 v

0.1111 = E *500/(500+r) .............(1)

for R2 = 1000 ohms   dV2 = 0.1687 v


dV2 = E*1000/(1000+r)

0.1687 = E*1000/(1000+r)..........(2)

solving 1 & 2


0.1687/0.1111 = 2*(500+r)/(1000+r)

internal resistance r = 1076.6 ohm


===============

dV1 = E*R/(R+r)


E = dV1*(R+r)/R


E = 0.1111*(500+1076.6)/500


E = 0.35 v <<<<<------ANSWER

========================


rate of energy received = 2*5 = 10 W

rate of energy dissipated = V^2/R = 0.1687^2/1000 = 2.84*10^-5 W

efficiency = (2.84*10^-5/10)*100 = 0.0003 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote