Based on an exercise from Section 25.6 (Image Formation by Lenses) of OpenStax C
ID: 1777286 • Letter: B
Question
Based on an exercise from Section 25.6 (Image Formation by Lenses) of OpenStax College Physies. The lens of a camera has a 31.2 mm focal length and is being used to photograph a flower that is 18 em tall and 718 em away. When the image of the flower is focused on the film, what is the height of the image? Give a positive value if the image is upright, and a negative value if the image is inverted. (Hint: Not a hint: please give this as a two-significant figure answer, regardless of any quantities that might appear in the problem.) Answer: CheckExplanation / Answer
By using lens formula, -1/u + 1/v = 1/f
1/71.8 + 1/v = 1/3.12
v = 1/[1/3.12 - 1/71.8] = 3.26 cm
height = h0*v/u = 18*3.26/-71.8
= -0.817 cm answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.