Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 09, Problem 22 A man holds a 159-N ball in his hand, with the forearm ho

ID: 1780698 • Letter: C

Question

Chapter 09, Problem 22 A man holds a 159-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figure). He can support the ball in this position because of the flexor muscle force M, which is applied perpendicular to the forearm. The forearm weighs 18.8 N and has a center of gravity as indicated. Find (a) the magnitude of and the (b) magnitude and (c) direction (as a positive angle counterclockwise from horizontal) of the force applied by the upper arm bone to the forearm at the elbow joint. Upper arm bone Flexor muscle Elbow joint om 0.0890 m - 0.330 m- (a) Number (b) Number (c) Number Units Units Units

Explanation / Answer

a) M*0.051 = 18.8 * ( 0.051+0.089) + 159*0.33
Muscle force, M*0.051 = 18.8*0.14+ 52.47= 2.632+52.47=55.102

M= 55.102/0.051=1080.43 N

b) Sum of forces = 0
Fbone = M - 18.8 -159 = 1080.43-18.8-159= 902.63 N

c) direction: downward

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote