Chapter 08, Problem 004 The figure shows a ball with mass m- 0.206 kg attached t
ID: 1875829 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 004 The figure shows a ball with mass m- 0.206 kg attached to the end of a thin rod with length L 0.552m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical cirdle. The rod is held horizontally as shown and then glven enough of a downward push to cause the ball to swing down and around and just reach the vertically upwand position, with zero speed there. How much work is done on the ball by the gravitational force from the initial point to (a) the lowest point, (b) the highest point, and (c) the point on the right level with the initial point? If the gravitati ral potential e ergy of the bel Earth systern is taken to te zero at the initial point what is hen the bull re ch d h i t p t (e) the highest point, and (f) the point on the right level with the initial point?
Explanation / Answer
given
m = 0.206 kg
l = 0.552 m
a. work done by gravitational force to the lowest point
W1 = mgL = 1.1155147 J
b. to the highest point
W2 = -mgL = -1.11551472 J
c. point on the right level
W3 = mg*0 = 0 J
d. PE at the lowest point = -mgh = - 1.11551472 J
e. PE at highest point = mgh = 1.11551472 J
f. point on the right, = mg*0 = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.