Chapter 08, Problem 004 The figure shows a ball with mass m = 0.300 kg attached
ID: 2030267 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 004 The figure shows a ball with mass m = 0.300 kg attached to the end of a thin rod with length L = 0.679 m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical circle. The rod is held horizontally as shown and then given enough of a downward push to cause the ball to swing down and around and just reach the vertically upward position, with zero speed there. How much work is done on the ball by the gravitational force from the initial point to (a) the lowest point, (b) the highest point, and (c) the point on the right level with the initial point? If the gravitational potential energy of the ball-Earth system is taken to be zero at the initial point, what is it when the ball reaches (d) the lowest point, (e) the highest point, and (f) the point on the right level with the initial point? (a) Number Units) (b) Number (c) Number 0 Units ) | Units Units) (d) Number (e) Number 1 Units) (f) Number 0 1 Units)Explanation / Answer
a) at the bottom;
work done on the ball = (mg)*L
= 1.998 J.
b) at the top;
work done by the ball = (mg)*L
= 1.998 J.
c) at the right level
Work done = 0.
If we consider potential energy as zero at the initial point, the workdone will be same as in (a), (b), and (c) parts
d) at the bottom;
work done on the ball = (mg)*L
= 1.998 J.
e) at the top;
work done by the ball = (mg)*L
= 1.998 J.
f) at the right level
Work done = 0.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.