Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long straight wire on board the Voyager spacecraft carries a current to the ea

ID: 1785185 • Letter: A

Question



A long straight wire on board the Voyager spacecraft carries a current to the earth's magnetic field of 5.0x10 T. What is the length of the wire if magnitude of the magnetic force experienced by the wire is 4.5x10-5 N. of O.10 A perpendiculr 5. 6. An electron is moving at 3.5x10 in a plane perpendicular to a magnetic field with a period of 6.4x 10-10 s. What is the magnitude of the magnetic field? 7. State the direction of force on a positive charge for each of the situations shown below d. 8. State the direction of force on a positive charge for each of the situations shown below b. d. q- q-

Explanation / Answer

(5) We know that the force due to magnetic field is given by
F = BI L
where B is magnetic field , I is current and L is length and F is force
4.5*10-5 = 5*10-4*0.1*L
L = 0.9 m
Hence the length of the wire would be 0.9 m
(6) We know that
qVB = mV2/R
B = mV/Rq
we know that V = wR
B = mw/q
Now angular velocity (w) = 2Pi /T = 2Pi/ (6.4*10-10) = 9.817*109 rad/s
B = (9.1*10-31)*(9.817*109) /(1.6*10-19) = 0.0558 T
For more questions please upload it again.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote