An object with a mass of 8 kg lies on a horizontal surface with friction with a
ID: 1785748 • Letter: A
Question
An object with a mass of 8 kg lies on a horizontal surface with friction with a coefficient of kinetic friction of 0.71. Two additional forces are applied to it. One force of 20 N directed at an angle of 34 degrees below the horizontal and another force in the +x direction. Static friction has been overcome and the mass slides 10 meters in the +x direction with these forces applied to it. After it has slide 10 meters the net work done by all the forces acting on it is 31 Joules. What is the amount of the second force in Newtons? F2 F1Explanation / Answer
Net work done = Fnet d = 31
Fnet = 31 / 10 = 3.1 N
along y axis,
N - m g - F1 sin34 = 0
N = 78.5 + 20 sin34 = 89.7 N
f = uk N = 63.7 N
Fnet = F2 + F1 cos34 - f = 3.1
F2 + 20 cos34 - 63.7 = 3.1
F2 = 60.2 N ......Ams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.