Chapter 30, Problem 029 e figure, a metal rod is forced to move with constant ve
ID: 1791131 • Letter: C
Question
Chapter 30, Problem 029 e figure, a metal rod is forced to move with constant velocity along two parallel metal rails, connected with a strip of metal the speed of the rod is 80.5 cm/s, what is the magnitude of the emf generated in volts? (b) If the rod has a resistance of 19.8 and the rails and connector have negligible resistance, what is the current in amperes in the rod? c) At what rate is energy being transferred to thermal energy? e's Min (a) Number (b) Number (e) Number Units Units Units udyExplanation / Answer
a) E = B L v
= 0.456 * 0.261 * 0.805
magnitude of emf = 0.0958 V
b) current I = E / R = 0.0958 / 19.8
current = 4.83 * 10-3 A = 4.83 mA
c) rate of energy = V I = 0.0958 * 4.83 * 10-3
= 4.62 * 10-4 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.