Chapter 30, Problem 031 If 52.7 cm of copper wire (diameter = 0.960 mm, resistiv
ID: 2037085 • Letter: C
Question
Chapter 30, Problem 031 If 52.7 cm of copper wire (diameter = 0.960 mm, resistivity = 1.69 x 10-aQ-m) is formed into a circular loop and placed perpendicular to a uniform magnetic field that is increasing at the constant rate of 8.81 mT/s, at what rate is thermal energy generated in the loop? Number the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Qen Show Work Units SHOW HINT LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATERSUBMIT ANSWER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
Length of wire L = Circumference of loop
L = 2*pi*r
r = L/2*pi = 52.7/(2*pi)
r = 8.39 cm
A = pi*r^2 = pi*0.0839^2 = 2.21*10^-2 m^2
EMF is given by:
EMF = N*d(phi)/dt
EMF = N*A*dB/dt
EMF = 1*(2.21*10^-2 m^2)*8.81*10^-3 T/sec
EMF = 1.95*10^-4 V
Now Power is given by:
P = V^2/R
R = rho*L/A
R = 1.69*10^-8*0.527/(pi*(0.48*10^-3)^2) = 0.0123 ohm
So,
P = (1.95*10^-4)^2/0.0123 = 3.09*10^-6 W
Energy generated = 3.09*10^-6 J/sec
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.