Chapter 30, Problem 041 A circular coil has a 13.7 cm radius and consists of 28.
ID: 1785819 • Letter: C
Question
Chapter 30, Problem 041 A circular coil has a 13.7 cm radius and consists of 28.0 closely wound turns of wire. An externally produced magnetic field of magnitude 2.72 mT is perpendicular to the coil. (a) If no current is in the coil, what magnetic flux links its turns? (b) When the current in the coil is 4.20 A in a certain direction, the net flux through the coil is found to vanish. What is the inductance of the coil? (a) Number (b) Number Click if you would like to Show Work for this question: Units Units Open Show Work SHOW HINT LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTURE Question Attempts: 0 of 6 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
magnetic flux phi = N*B1*A
N = number of turns = 28
B = magnetic field = 2.72*10^-3 T
A = area of cross section = pi*r^2
r = 13.7 m = 0.137 m
flux 1 = 28*2.72*10^-3*pi*0.137^2
flux 1 = 0.0045 Wb
=================================
(b)
magnetic field in the coil B2 = N*uo*I/(2r)
magnetic flux in the coil flux2 = B*A = N*uo*I*pi*r^2/(2r)
given net flux = 0
flux 1 - flux2 0
inductance = net flux2/I = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.