A rectangular plate at rest on a frictionless, horizontal table is subjected to
ID: 1791304 • Letter: A
Question
A rectangular plate at rest on a frictionless, horizontal table is subjected to an unbalanced force as shown in the figure.
The applied force is F=5N, in the direction shown. The mass of the plate is m=3.73kg. L2=0.35m and L1=1.12m.
What is the magnitude of the linear acceleration of the center of mass of the plate aG?
What is the magnitude of the angular acceleration of the of the plate ?
A rectangular plate at rest on a frictionless, horizontal table is subjected to an unbalanced force as shown in the figure.
The applied force is F=5N, in the direction shown. The mass of the plate is m=3.73kg. L2=0.35m and L1=1.12m.
Explanation / Answer
A) linear acceleration of the mass = F/m = 5/3.73 = 1.34 m/sec^2 (ans)
B) for angular accleation , torque is to be calculated for which diagram is needed.. and diagram is missing in the question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.