Chapter 28, Problem 028 A particle undergoes uniform circular motion of radius 1
ID: 1791991 • Letter: C
Question
Chapter 28, Problem 028 A particle undergoes uniform circular motion of radius 16.0 m in a uniform magnetic field. The magnetic force on the particle has a magnitude of 2.10 × 10-17m what is the kinetic energy of the particle? Number the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work Units By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Question Attempts: 0 of s used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER Earn Maximum Points available only if you answer this question correctly in four attempts or lessExplanation / Answer
magnetic force=F=2.1*10-17 N
radius of motion=r=16*10-6 m
From equilbrium of particle,
F=mv2/r
mv2 = F*r = 2.1*10-17*16*10-6=33.6*10-23
Kinetic energy=0.5mv2 = 0.5*33.6*10-23 = 16.8*10-23 Joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.