A 44.0-kg child takes a ride on a Ferris wheel that rotates four times each minu
ID: 1793832 • Letter: A
Question
A 44.0-kg child takes a ride on a Ferris wheel that rotates four times each minute and has a diameter of 22.0 m.
(a) What is the centripetal acceleration of the child?
(b) What force (magnitude and direction) does the seat exert on the child at the lowest point of the ride?
Consider the net force that must act on the child to produce the required centripetal acceleration and then determine what part of the net force is exerted by the seat. N direction
(c) What force does the seat exert on the child at the highest point of the ride?.
(d) What force does the seat exert on the child when the child is halfway between the top and bottom? (Assume the Ferris wheel is rotating clockwise and the child is moving upward.) magnitude
Explanation / Answer
a) = 4rev/min * 2 rad/rev * 1min/60s = 0.42 rad/s
a = ² r = (0.42rad/s)² * 11m = 1.94 m/s²
b) F = Fg + Fc = 44kg * (9.8m/s² + 1.94m/s²) = 516.56 N up
c) F = Fg - Fc = 44kg * (9.8m/s² - 1.94m/s²) = 345.84 N
d) F = (Fg² + Fc²) = ((44 * 9.8)² + (44 * 1.94)²) N = 440 N
= arctan(Fg/-Fc) = arctan(9.8/-1.94) -78º or 102º
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.