A mass of 1.56 kilograms is placed on a horizontal frictionless surface against
ID: 1794510 • Letter: A
Question
A mass of 1.56 kilograms is placed on a horizontal frictionless surface against an uncompressed spring with spring constant 1090.3N/m. The mass is pushed against the spring until the spring is compressed a distance 0.4 and then released. How high (vertically) in m does the mass rise from the original height before it stops (momentarily) A mass of 1.56 kilograms is placed on a horizontal frictionless surface against an uncompressed spring with spring constant 1090.3N/m. The mass is pushed against the spring until the spring is compressed a distance 0.4 and then released. How high (vertically) in m does the mass rise from the original height before it stops (momentarily)Explanation / Answer
All the spring PE stored in the spring is converted to the gravitational PE .
So, 0.5*k*x^2 = mgh
where , k = spring constant = 1090.3 N/m
x = 0.4 m
m = 1.56 kg
g = 9.8 m/s2
h = height reached from the point it is released from the spring
So, 0.5*1090.3*0.4^2 = 1.56*9.8*h
So, h = 5.71 m
So, the height it rised from the original height = 5.71 - 0.4 = 5.31 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.