Chapter 18, Problem 036 A 170 g copper bowl contains 170 g of water, both at 19.
ID: 1795958 • Letter: C
Question
Chapter 18, Problem 036 A 170 g copper bowl contains 170 g of water, both at 19.0°C. A very hot 490 g copper cylinder is dropped into the water, causing the water to boil, with 16.4 g being converted to steam. The fial temperature of the system is 100°C. Neglect energy transfers with the environment. (a) How much energy is transferred to the water as heat? (b) How much to the bowl? (c) What is the original temperature of the cylinder? The specific heat of water is 1 cal/g-K, and of copper is 0.0923 cal/g.K. The latent heat of vaporization of water is 539 Cal/kg. (a) Number (b) Number (c) Number Units Units UnitsExplanation / Answer
a)
heat transferred Qwater = Mw*(sw*(Tf-Ti) + Msteam*Lv
heat transferred Qwater = 170*1*(100-19) + (16.4*539) = 22609.6 J <<-------answer
==========================
(b)
heat transferred to bowl Qbowl = Mbowl*cbowl*(Tf-Ti)
Qbowl = 170*0.0923*(100-19) = 1270.971 J <<-------answer
=======================
(c)
heat lost by cylinder = heat gained by water + bowl
Mcyl*ccy*(Tc-Tf) = Qwater + Qbowl
170*0.0923*(Tc - 100) = 22609.6 + 1270.971
temperature of cylinder Tc = 1622 oc <<<<-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.