Calculate the current in the zener with no load (that is, the load current is ze
ID: 1798251 • Letter: C
Question
Calculate the current in the zener with no load (that is, the load current is zero).
The final answer that I got is .2923 A
-The process I used to retrieve the answer is:
Since there is no load connected, using the linear approximation equation above, I rearranged it to get:
Iz = (Vs -Vz0) / (R + rz)
Iz = (10V - 6.2V) / (11.5 + 1.5)
Iz = 3.8/13
Iz = .2923 A
Want to make sure this is correct as I asked this question and an expert gave me a different answer. Can you please explain as much as you can when answering. I really want to understand. THANKS!!
Explanation / Answer
Please ask if you have any doubt.I will help you.
Tke your time to rate the answers ,go through them carefully and ask if you have any doubts.
The Zener diode drop is 6.2 V
The current through zener is given by :
10 - (11.5)I - 6.2 = 0 ;
I = 3.8V/11.5 = 0.33 A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.