Calculate the concentration of potassium iodate solution in g/mol: 500 mL deioni
ID: 633121 • Letter: C
Question
Calculate the concentration of potassium iodate solution in g/mol:
500 mL deionized H20
1.0838 grams of 9.5 mM KIO3
What is the average moles of iodate ions added to the ascorbic acid solution:
(500mg Ascorbic Acid + binder tablet)
Mass of crushed Ascorbic Acid tablet =
1.4844 g
Volume
Trial 1
Trial 2
Initial Buret Reading
0.14
20.78
Final Buret Reading
18.21
38.86
Volume of KIO3
18.07
18.08
Volume
Trial 1
Trial 2
Initial Buret Reading
0.14
20.78
Final Buret Reading
18.21
38.86
Volume of KIO3
18.07
18.08
Explanation / Answer
mol weight of KIO3 = 214
conc (gram/ml)= 1.0838/500 =0.00216
conc (moles/litre) 1.0838*2 /214 = 0.0101
Ascorbic acid isC6H8O6with MW=176.13. I think you have written 0.400 g and not 400g, right?
So in your sample you have moles C6H8O6 =0.5/176.13 = 2.83*10^-3
The titration reaction is
C6H8O6 + I2 -> C6H6O6 + 2I- +2H+
So 1mole C6H8O6 reacts with 1 mole I2
2.83*10^-3 .. .. .. .. .. .. .. .. . .. . .x
=> x=2.83*10^-3 mole I2
But I2 was formed by the KIO3
IO3- +5I- +6H+ -> 3I2 + 3H2O
1 mole IO3- produces 3 moles I2
x .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 2.83*10^-3
3x=2.83*10^-3 => x =(2.83/3)*10^-3 = 9.43*10^-4 mole KIO3
but you know that M=mole/V => V=mole/M= (9.43*10^-4)/0.0101 = 0.093 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.