The power dissipated in the resistor R0 is 89 W when connected to a 10V source.
ID: 1814798 • Letter: T
Question
The power dissipated in the resistor R0 is 89 W when connected to a 10V source. Find the total dissipated power if 3 resistors identical to R0 are connected in series to a 10V source. (UNIT:W)
The power dissipated in the resistor R0 is 83 W when connected to a 10V source. Find the total dissipated power if 3 resistors identical to R0 are connected in parallel to a 10V source. (UNIT:W)
The power dissipated in the resistor is 80 W when connected to a 10V source. Find the total dissipated power when the same resistor is connected to a 5V source.(UNIT:W)
Explanation / Answer
Problem1:
Given Power dissipated in R0 = P =89W
Voltage acrooss R0, V= 10 V
Therefore, Resistance R0 = V^2 /P = 1.1236 Ohms
When the three resistors of same value R0 are connected in series, the equivalent resistance
Req = R0 + R0 + R0 = 3.37 Ohms
Voltage across the combination V = 10V
Therefore, Total Power dissipated P= V^2/ Req = 29.67 Watts
Problem 2:
Given Power dissipated in R0 = P =83W
Voltage acrooss R0, V= 10 V
Therefore, Resistance R0 = V^2 /P = 1.205 Ohms
When the three resistors of same value R0 are connected in parallel, the equivalent resistance
Req = R0 / 3 = 0.4016 Ohms
Voltage across the combination V = 10V
Therefore, Total Power dissipated P= V^2/ Req = 249 Watts
Problem 3:
Given Power dissipated in R0 = P =80W
Voltage acrooss R0, V= 10 V
Therefore, Resistance R0 = V^2 /P = 1.25 Ohms
Now, same resistor is connected across 5 V supply. => V' = 5V
Power dissipated now becomes P =(V')^2 / R = 20Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.