A tensile test is performed on a brass specimen 3/8\" in diameter using a gage l
ID: 1826340 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
b) E = F*L^3/(delta*12*pi*R^4)
F = 4500
L = 2
delta = 0.0048
R = 3/16
so,
E = 1.61 lb/in^2
a) sigma = F*l/(pi*R^3)
Strain = sigma/E
Strain = 0.0027
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.