<p>A coil having an inductance of 10uH is intended for applications around 1-MHz
ID: 1833962 • Letter: #
Question
<p>A coil having an inductance of 10uH is intended for applications around 1-MHz frequency. Its Q is specified to be 200. Find the equivlent parallel resistance R<sub>p</sub>. What is the value of the capacitor required to produce responance at 1MHz? What additional parallel resistance is required to produce a 3-dB bandwidth of 10kHz?</p>Explanation / Answer
Quality factor = L?/R = fo/BW For 1st case Q=200=(10*10^-6*2*p*1*10^6)/R R = 0.314 ohm ----------------- w=1/v(LC) >>>>>>>2pf=1/v(LC)>>>>>>>>2p*1*10^6 = 1/v(10*10^-6*C) C= 2.533 nF ---------------------------------- Quality factor = L?/R = fo/BW L?/R' = fo/BW >>>>>>>>>(10*10^-6*2*p*1*10^6)/R' = 10^6/(10*10^3) R' = 0.628 ohm So the additional resistance required is R'-R = 0.628-0.314 = 0.314 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.